Przed Tobą trzecia ostatnia już część mini poradnika o tym jak motywować siebie i innych. Mam nadzieję, że poprzednie części już przeczytane. Poniżej kilka sposobów motywacji i krótkie podsumowanie – miłej lektury.
Rozpoczęcie zadania od czegoś prostego
Metoda szwajcarskiego sera
Podniesienie znajomości przedmiotu
Rodzaj i stopień motywacji zależy w największej mierze od:
- Rozwoju w ontogenezie
- Rodzaju wykonywanych zadań
- Trudności wykowanego zadania
- Rodzaju osobowości
Elementem, który nie sposób pominąć pisząc o procesach motywacyjnych jest poczucie własnej skuteczności. W dużym uproszczeniu chodzi o to czy uważasz, że to co robisz jesteś w stanie zrobić dobrze – taka pewność siebie. Poczucie własnej skuteczności należy budować u siebie i swoich kursantów (jeżeli ktoś prowadzi zajęcia). W motywacji niezwykle ważna jest wiarygodność przekazu – nie ma co oszukiwać siebie czy innych. Wierzę, że zawsze są przesłanki by być z siebie czy wykonanego treningu zadowolony. Zawsze są pozytywne efekty zajęć ruchowych do których można nawiązać podczas procesów motywacyjnych i budowania poczucia własnej skuteczności.
Z przyjemnością przeczytam poprzednie części poradnika
Zapraszam 🙂
Metoda szwajcarskiego sera bardzo mi się podoba! Lubię mobilizować innych, sama natomiast jak coś sobie wymyślę, zapisuję to w punktach na kartce i po prostu realizuję 😀
No i super tak trzymaj 🙂
Mateusz, thank you for this post. Its very inspiring.
🙂