Dość często zadajecie pytanie skąd nazwa Tramontana co znaczy i dlaczego taka a nie inna. Wbrew pozorom wybór nazwy był dość trudny. Zastanawialiśmy się nad czymś może z surf może holidays. Takie nazwy wydały nam się dość „oklepane”. I nagle olśnienie! Nie wcale nie – to tak chyba nie działa. A faktycznie zaczęliśmy się zastanawiać jakie wiatry wieją nam w Omiš.
Są 4 podstawowe:
Bura lub jeżeli by bardzo szczegółowo analizować co dokładnie wieje w Omiš to Burin. Jest to mocny, nierówny wiatr, raczej od lądu. Bura latem występuję rzadko. Jeżeli jednak się pojawia to jest bardzo mocna nawet do 9 Bf . W bazie Tramontana trudność bury polega również na tym, że jest wiatrem odpychającym od brzegu oraz że szkwały potrafią zmieniać siłę wiatru pomiędzy 1 a 9 Bf. Ten zestaw czynników sprawia, że jest to najtrudniejszy wiatr z występujących w Omiš.
Jugo – dość silny, równy wiatr południowo-wschodni przy nim tworzy się wysoka często stroma fala (nawet do 2 metrów). Jugo jest podobnie jak polski halny kojarzony ze zmianą pogody i samopoczucia. Mówi się, że ludzie w Dalmacji przy Jugo robią się nerwowi, źle śpią, boli ich głowa. Nasze doświadczenia z lokalesami pokazują, że coś w tym jest! Dzięki dużej stabilności i kierunkowi w skos do brzegu jest to przyjemny wiatr szkoleniowo – jedyna trudność wynika z fali. Poza tym Jugo najczęściej wieje ze zbliżoną siłą przez cały dzień.
Jest jeszcze mistral – super sympatyczny równy wiatr. Jeżeli jesteście w Omiš latem to na 99% będziecie żeglować przy mistralu. W sumie życzymy Wam tego bo z zestawu wiatrów, które tu występują ten jest najlepszy do nauki wszelkich umiejętności do etapu skoków. Przy mistralu woda jest raczej płaska co dodatkowo ułatwia szczególnie początki. Charakterystyczna jest też regularność z jaką wieje. Jeżeli mamy stałe temperatury czyli działa „termika” to praktycznie zawsze początek mistrala mamy około godziny 10-11. Następnie jego siał sukcesywnie wzrasta żeby osiągnąć szczyt około godziny 14-15 i później stopniowo słabnąć aż do wieczora. Jest to bardzo komfortowe ponieważ zajęcia dla początkujących czy średniozaawansowanych rozpoczynamy w godzinach dopołudniowych. Z tymi bardziej zaawansowanymi ruszamy na wodę popołudniu.
Z listy podstawowych wiatrów, które możesz spotkać w Omiš została Tramontana. Jest to dość silny równy wiatr przynoszący wygodną do podstawowych skoków falę – dość stromą ale nie bardzo dużą. Co ważne o ile Jugo towarzyszy z reguły brzydsza pogoda czyli chmury lub burze o tyle Tramontana to zapowiedź fantastycznej słonecznej pogody. I to był dla nas strzał w dziesiątkę. Ja osobiście z letnich zestawów wiatrów najbardziej lubię właśnie ten kierunek.
Dłużej się nie zastanawialiśmy i postanowiliśmy, że będziemy się nazywać Tramontana. Poza szkołą i wypożyczalnią windsurfingu w Omiš zimą organizujemy szkolenie narciarsko – snowboardowe. Tramontana to pasmo górskie na Majorce więc nazwa łączyła nasze obie działalności zapinając klamrą sezon letni i zimowy.
Często pytacie nas co znaczy słowo Tramontana i skąd nazwa to teraz już wiecie.
Tak to właśnie było z początkami Tramontana. A dzięki Wam piszemy kolejne rozdziały naszej turystycznej przygody.