Skip to main content

Niesamowite życie na Morzu Krystyny Chojnowskiej- Liskiewicz

By 12 lipca 2021Bez kategorii

Niesamowite życie na Morzu

Krystyny Chojnowskiej- Liskiewicz

Kobieta dokoła świata

 

 

Wyprawy żeglarskie głównie kojarzą się z ciężką podróżą wymagającą siły i wytrzymałości. Nie dziwi więc fakt, że to głównie mężczyźni brali w nich udział. Natomiast Krystyna Chojnowska-Liskiewicz udowodniła, że siła jest kobietą. W latach 1976–1978 jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła dookoła Ziemię na jachcie żaglowym ,,Mazurek”.

 

 

Wyruszyła dnia 28 marca 1976 roku a trasa wyprawy przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię oraz wokół Afryki. Przepłynęła 28 696 mil morskich czyli 53 144 kilometrów i po dwóch latach zamknęła pętlę rejsu. Nie miała większych problemów, a jak sama zauważyła – ,,Największym zagrożeniem jest, jak samotny żeglarz wypadnie za burtę”.

 

 

Kapitan Chojnowska – Liskiewicz podczas swojego życia bardzo walczyła o pozycję kobiet w żeglarskim środowisku. Organizowała rejsy przeznaczone tylko dla kobiet w ramach walki o równość płci. Otrzymała wiele nagród za swoje dokonanie. Jest to m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” oraz Srebrny Sekstant – za Rejs Roku 1978. Zmarła w nocy z 12 na 13 czerwca 2021 roku.

Leave a Reply